معماری محله ی آغه زمان در سنندج حفظ و مرمت می شود
چهارشنبه، 11 تیر 1399
معماری محله ی آغه زمان در سنندج حفظ و مرمت می شود
معاون میراث فرهنگی استان کردستان با تشریح معماری محله تاریخی "آغه زمان" در سنندج گفت: معماری این محله قدیمی نمونه ای از یک معماری منسجم با هویت اصیل خاص دوران تاریخی در سطح استان است.

محمد رشیدی در گفت و گو با خبرنگار کورده واری آنلاین،اظهار داشت: محله آغه زمان با مساحت نزدیک به 25 هکتار در هسته مرکزی شهر سنندج قرار دارد که در حال حاضر با احداث خیابان شهیدان نمکی در اوایل دهه 60 به دو قسمت آغه زمان شمالی و جنوبی تقسیم شده و احداث این خیابان به نوعی از آسیب گذارترین تخریبات شهری محسوب و باعث از هم گسیختگی بافت منسجم و منحصر به فرد این محله شده است.

رشیدی با اشاره به اهمیت حفظ وضع موجود بافت قدیمی و تلاش در جهت بازآفرینی آن گفت: محله آغه زمان با داشتن مجموعه بازار سنندج، کلیسای مسیحیان و دو باب کنیسه یهودیان و خانه های تاریخی به نوعی دارای ویژگی ممتازی در سطح غرب کشور می باشد.

وی افزود: از جمله خانه های تاریخی این محل می توان به خانه حاجی کریم عباسی، خانه حلیمه خانم موسایی، منزل رشیدی، منزل حاجی مسعود غمیان، منزل توماس مسیحی، منزل تنظیفی، منزل تامکی، منزل تارا، منزل نعمتی و موارد بسیار دیگر اشاره کرد.

معاون میراث فرهنگی استان کردستان با اشاره به اینکه معابر این محل دارای پیچیدگی خاص می باشد، اظهار داشت: معابر محله آغه زمان بلحاظ معماری و شهرسازی نشان دهنده یک فرهنگ خاص و هویت امنیتی و دفاعی می باشد و قلت عرض معبر و ارتفاع تقریبا زیاد بناها با نمای ساده کاه گلی، بر این ویژگی تاثیر مضاعف گذاشته است.

وی گفت: تعدادی از خانه های اصیل به جا مانده محله غالبا به صورت مجموعه ای ساخته شده که این موضوع علاوه بر تاثیر باز دارندگی و دفاعی از لحاظ مسائل سازه ای و معماری بسیار یک پارچه و زیبا عمل می کنند که می توان به مجموعه منازل دکتر موسی و دکتر اقبال اشاره کرد.

محمد رشیدی افزود: در راستای حفاظت از آثار تاریخی نسبت به مرمت بناهای تاریخی محله از جمله کلیسا، کنیسه یهودیان، منزل دکتر موسی، مجموعه بازار سنندج،  مساجد تاریخی، گرمابه های واقع در محله آغه زمان، منزل آقای وثوقی(حسینی) و موارد دیگر به تناوب اقدامات لازم صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: همچنین در سال 99 طرح مطالعاتی بافت تاریخی شهر سنندج جهت تدوین ضوابط اختصاصی در دست اقدام می باشد که محله ی آغه زمان از اولویت های کاری مطالعاتی در این خصوص می باشد.

انتهای پیام/

 

 

نویسنده: خبات ساعدی
چاپ خبر
ارسال نظر
*نام
ایمیل
*نظر
 
اخبار مرتبط